تبلیغات
MOKASHEFEH - نگاهی به فیلم « خانه ای روی دریاچه »

http://dvdsaxxo.files.wordpress.com/2009/11/the-lake-house.jpg

نویسنده:سهراب نور بخش
از كنار یك مجتمع بزرگ تجاری و پر زرق و برق می گذشتیم. افراد زیادی برای قدم زدن و گذراندن وقت به آنجا آمده بودند. مقابل آن مردی چند سی دی روی زمین جلوی خودش قرار داده بود و میگفت: فیلم جدید 2006 با كیفیت عالی بدون سانسور.
گاهی در بین انبوه فیلمها آثار جالبی دارند كه خودشان بی خبرند و اتفاقا در این آثار مورد چندانی برای حذف نیست. از قضا فیلم the lake house میان آنها بود. وقتی آن را برداشتم طرف گفت: « در این فیلم شهره آغداشلو بازی می كند. »
از آنجایی كه فكر كردم نكند منظورش فیلم دیگری یعنی « خانه ای از شن و مه » باشد پرسیدم: فیلم دیگری در سی دی است یا این دو بازیگری كه عكسشان اینجاست در این فیلم نیستند؟
جواب داد: نمی دانم این جدیدترین فیلم شهره آغداشلو هست كه بعد از « خانه ای از شن و مه » آمده، با كیفیت عالی و بدون سانسور، با زیر نویس!!
بعد یك دسته سی دی از جیب كتش درآورد كه فیلمهای مطرح این دو سال در میانشان بودند. دیدم عجیب نیست كه منتقدین در تلویزیون یا مطبوعات به گونه ای در باره یك كارگردان یا فیلمهای مختلف یك بازیگر صحبت می كنند كه گویی همه منابع فیلمهای آنها را احتمالا دیده اند و یا به راحتی می توان به آنها رجوع كرد و مدام اشاره به آن فیلم یا فیلم دیگر می كنند. اما تصاویر انصافا كیفیت خوبی داشتند.
داستان درباره یك زن و مرد است كه با اختلاف دو سال از نظر زمانی در یك مكان قرار گرفته اند و با هم مكاتبه دارند. آرام آرام با یكدیگر درباره مسائل مهمتری صحبت می كنند درباره وضعیتشان اینكه چه كسی هستند چكار می كنند چه آرزوهایی داشتند و حالا چه قدر از آنها باقیمانده. كنجكاوی برای دیدن یكدیگر بیشتر می شود و این دیدار هم توسط مرد (كیانو ریوز) كه در گذشته قرار دارد انجام می شود و این در حالی است كه برای زن (ساندرا بولاك) در آن زمان هیچ معنایی ندارد. امید به آینده برای مرد و تنها خاطره ای خوشآیند از او برای زن ظاهرا تنها حاصل این ارتباط گذشته با آینده است. تا اینكه این در فكر آینده بودن و امید زنده كردن گذشته، آن دو را حتی برخلاف تقدیر به هم می رساند. این ایده كلی داستان است كه در این میان رابطه مرد با پدر و برادرش و سیر زندگی آنها و همچنین چالشهای فعلی زن بررسی می شوند.
این داستان اگرچه بر پایه تم عاشقانه استوار است اما در كنار آن به بینشی از زندگی می پردازد كه در آن برگزیدن و انتخاب شیوه زیستن با همه دشواریها و سختیهایش برای انسانها امری ضروری است.
Alex (ریوز) در نوجوانی خانه ای كه در آن احساس تعلق نمی كرد را ترك می كند تا با استعدادی كه از پدر معمارش به ارث برده زندگی خود را با فراموش كردن گذشته، بسازد. و جالب اینكه پدر او نیز راهی مشابه را پیموده است و در پی تعلق خاطری كه نسبت به حرفه اش داشته از آنها دور افتاده است و از دو پسرش آنكه در حرفه او وارد شده ارتباطی نزدیك از نظر مكانی با او دارد و همانند خودش فرسنگها از هستی، درك و ابراز احساساتش به او دور است. در این میان آن كه در مكانی دیگر و بسیار دور از آنها بسر برده چیزی بیش از خودش را یافته و همان احساس ریشه دار بودن است كه این موضوع در بازگشت آلكس به اولین خانه ای كه پدر برای خود و خانواده اش ساخته متجلی می شود. با این حال در گفتگویی به برادرش چنین می گوید: « پدر خانه ای ساخت اما نتوانست خانواده بسازد. »
این احساس تعلق چگونه شكل می گیرد؟ با توجهی ساده به زندگی.
كار و تعلقات دیگر و اعتبارها كه بر ساخته اجتماعند ما را از این توجه دور می كنند. شاید همین سادگی پایه تصاویر فیلم را می سازد به این ترتیب كه از طبیعت زیبای محل دریاچه برای بیان فضای احساسی بدون حضور بازیگران استفاده نشده به شكلی كه در چنین فیلمهایی مرسوم است بلكه فضا و موقعیت همگی با حضور افراد معنا پیدا می كنند. اولین دیدار با پدر بعد از 4 سال به هنگام عصر با آسمانی ابری و هوایی سرد فیلمبرداری شده و در حقیقت حال و هوای بین افراد را اینچنین نشان می دهد با این وجود هرگز تصویری از غروب یا طلوع خورشید یا حركت ابرها و از این دست تصاویر خبری نیست. هم چنین موسیقی نیز به سمت احساساتی شدن، غلبه غم و حسرت و فاجعه نمی رود.
اما جذابیت دیگر داستان شخصیتهای آن و برخوردی است كه در مواجه شدن با زندگی دارند. خویشتن داری، رعایت اعتدال، امید، تلاش و صداقت، تحمل درد و صحبت درباره آن از ویژگی های آنها می باشد و در نتیجه كسی در این میان نه منفور است و نه متعالی. این همانندی با زندگی در كل ریتم روایت نیز تاثیر گذاشته و جالب اینجاست كه بازیگران این فیلم به گونه ای توسط كارگردان هدایت شده اند كه تا می توانند خود را كنترل كنند و دست به مهار خویشتن بزنند. حقیقتا این كار آسانی نیست كه بتوان در مورد بازیگران انجام داد مانند گفته هیچكاك كه «بهترین كاری كه بازیگران میتوانند انجام دهدند این است كه اجازه دهند تا كارگردان و فیلمبردار كارشان را بكنند.» در این شیوه از كار كردن خود را نشان می دهد. در اینجا یاد صحبت روبر برسون افتادم كه می گوید دو نوع سادگی وجود دارد یكی در ابتدای كار كه از ناپختگی است و سادگی كه پس از سالها تجربه بدست می آید.
اما نكته ای كه به نظر می رسد فیلم نتوانسته از پس آن به درستی برآید تلاقی دو زمان گذشته و آینده است كه در بعضی جاها فقط با دیده اغماض و با توجیه قصه میتوان آن را پذیرفت. درهم ریختن زمان كه برخاسته از نگاه مونتاژ در مرحله فیلمنامه است، سبكی است كه تجربه روایت در این قالب بسیاری از ایده ها و نگاههای تازه را موجب می شود. بطوری كه ریشه های مشتركی در ادبیات و درام نویسی می توان یافت. موضوعی كه در این میان چالش برانگیز است تقابل روایت واقع گرا با این نوع نگاه می باشد. مسئله ای كه در این فیلم هم خود را نشان می دهد و درحقیقت تماشاگر این را به لطافت داستان و صداقت كارگردان میبخشد.
فیلمی بدون جذابیتهای رایج در بسیاری از فیلمها در چنان سیستمی ساخته می شود و تمامی عوامل آن از افراد حرفه ای و مطرح هستند و داستان را پیش میبرند. در كشورهای دیگر هم این اتفاق می افتد. بخشی از سینمای ایران كه اعتبار بین المللی پیدا كرده نیز كم و بیش از جذابیتهای غریزی كمتر استفاده كرده اما حقیقتا تفاوت ایندو در چیست؟ چگونه است ما كمتر چنین فیلمی در كشور داشته ایم؟ جواب ساده نیست اما آن بخشی از سینمای ایران كه اعتباری برای خود دارد و بسیاری از فیلمها از یك عنصر بی بهره اند و همان بلوغ است. بیشتر فیلمها بر اساس احساسات و اندوه حاصل از محرومیت و شكست یا شعف عطای پیروزی و تایید از جای دیگر شكل گرفته اند و به این ترتیب بر خوردی معقول به همراه بكار بردن فكر را از دست داده اند و به این بهانه كه احساسات قابل كنترل نیستند و تنها مهار اجتماع آنها را سر جای خود می نشاند، از دیدن جنبه های مختلف زندگی و رشد در پرتو آنها محروم مانده اند. و به این خاطر شادی و اندوه، پیروزی و شكست، صداقت و حماقت، عشق و مرگ و زندگی شان در محدوده كودكی زندانی می ماند. این كودكی به معنای پاكی نیست بلكه به معنای نداشتن تحلیل تاثیر پذیری و خام دستی، و متضاد خلاقیت، آزادگی و معرفت است


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
לופטים עם בריכה
3 شهریور 98 06:53
thank you a good deal this amazing site is definitely formal in addition to laid-back
פרסום וילות
18 مرداد 98 03:45
appreciate it considerably this web site is official along
with everyday
www.quattroandpartners.it
18 مرداد 98 00:10
I've learn a few excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.

I wonder how a lot attempt you place to make this kind of excellent informative site.
שירותי ליווי ברמת גן
16 مرداد 98 20:35
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes
and the most wonderful lips I've seen. He's nice, with incredible arms along with
a chest that is unique on this sweater. We're standing in the
front of one another dealing with our way of life, what you want for future years, what
we're in search of on another person. He starts saying that he has been rejected a
lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at me, biting his
lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for reasons right.
But figure out, would you reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you right this moment?' he stated as I purchase closer to him and kiss him.

‘The next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I love the method that you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my calcaneus in their leg, massaging it slowly. ‘So what can you wish in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone you never know whatever they want. A person who won't say yes even if I said yes. Someone who's unafraid of attempting new things,' he says. ‘I'm never afraid of trying a new challenge, especially in relation to making new stuff in the bed room ', I intimate ‘And I really like girls that are direct, who cut from the chase, like you only did. To generally be
honest, this is a huge turn on.
צימרים בצפון
16 مرداد 98 16:58
many thanks lots this site is definitely formal and also informal
整站优化
16 مرداد 98 04:59
Hi there, just wanted to tell you, I liked this post. It was inspiring.
Keep on posting!
שירותי ליווי ברמת גן
14 مرداد 98 13:04
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino. They're
handsome. Brown hair slicked back, glasses for his
face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He or she is well
made, with incredible arms as well as a chest that stands apart on this sweater.

We're standing ahead of one another discussing people, what
we want into the future, what we're in search of
on another person. He starts telling me that bigger been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I don't know. Everything happens for an excuse right.
But tell me, you wouldn't reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you currently?' he said as I buy nearer to him and kiss him.

‘When don't ask, do it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my calcaneus as part of his leg, massaging it slowly. ‘What do you want in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone that knows what they have to want. A person that won't say yes although I said yes. Someone who's not scared of trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of trying new things, especially in terms of making new stuff in the sack ', I intimate ‘And I enjoy ladies who are direct, who cut throughout the chase, like you simply did. To generally be
honest, what a huge turn on.
iboysoft data recovery software
13 مرداد 98 09:30
whoah this weblog is wonderful i love studying your posts.

Keep up the great work! You realize, many people are looking round for this information, you can aid them greatly.
Danny
6 مرداد 98 02:05
Excellent article. Keep posting such kind of information on your site.
Im really impressed by it.
Hi there, You have performed an excellent job. I'll definitely digg it and for my part suggest to my friends.
I'm confident they will be benefited from this web site.
חדרים לפי שעה בראשון
5 مرداد 98 12:02
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find in minutes
a villa for rent by city, various
טכנאי מזגנים
29 تیر 98 08:30
thanks a lot a lot this amazing site is definitely professional and relaxed
צימר
27 تیر 98 22:39
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find in minutes a villa rented by city, a range of rooms lofts and villas.
Be stunned at the images and information that the site has to provide you.
The site is a center for everyone the ads within the field, bachelorette
party? Like a friend who leaves Israel? Regardless of the the reason why you
have to rent a villa for a potential event or simply friends recreation suited to any age.
The website is also the centre of rooms by way of the hour, which
is another subject, for lovers who are seeking an expensive room equipped for discreet entertainment having a spouse or lover.
Whatever you are searching for, the 0LOFT website creates a search for you to identify rentals for loft
villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
נערת ליווי בהרצליה
27 تیر 98 00:04
cheers a good deal this amazing site is actually professional plus
relaxed
najlepsze konta bankowe
23 تیر 98 20:58
My family members every time say that I am wasting my time here at net, however I know I am getting know-how all the time by reading such nice posts.
וילות להשכרה באילת
23 تیر 98 01:09
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find in a few minutes a villa to rent by city, several different rooms lofts and villas.
Be afraid of photographs and knowledge that they have to offer you.
The site is a center for every body the ads inside field, bachelorette party?
Use a pal who leaves Israel? No matter what the key reason why you should rent a villa for
a future event or simply a group recreation made
for any age. The site is also the center of rooms through the hour, which has already been another subject, for lovers
who are searhing for a luxurious room equipped for
discreet entertainment using a spouse or lover. Regardless
of what you would like, the 0LOFT website constitutes a
search for you to find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
Sexy2Call
18 تیر 98 13:39
Sexy2call Quick search and obtain the latest results Locate a massage escort girl, discrete
apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?
Discrete apartments? Make a quick search by region
נערת ליווי
15 تیر 98 22:24
"We should build to an alternative crescendo, cheri,"
he said. "And we may have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, as well as soft skin of
his hard cock against my sex was having its intended effect.

I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the actual top of his cock push agonizingly at the
doorway of my pussy, and I wanted him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back as much as my clit.


I was aching to get him inside, and I can tell that his really need to push that wonderful hard cock inside me was
growing. His moans grew to fit mine, and I knew the experience of my wet pussy lips about the head of his cock was getting an excessive
amount of for of us.

"Enable the finale begin," he explained, anf the husband slid the tip of his cock inside me.


We both gasped while he held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to him further inside, and hubby threw his head
back within the sensation. Inch by excruciating inch he
pushed his cock inside me, and every time I squeezed my pussy around him.

His cock felt wonderful as it filled me, but I desired it inside me.
I rolled to the side and rested my leg against his shoulder,
and he plunged his cock entirely in.
נערת ליווי חיפה
10 تیر 98 22:24
Sexy2call Quick search and acquire the most up-to-date results Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Searching for escort girls?
Discrete apartments? Come up with a quick search
by region, the biggest portal in Israel for discreet apartments and escort girls, a range of youth ads
that gives you service and guidance you didn't know, research by city to get you the dream
girl for indulgence, business meeting? Ads tend not to include and or provide and
or encourage and or imply the provision of sexual services.
The ads are subject to many of the binding laws of the State of Israel.
נערת ליווי
9 تیر 98 22:18
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel
eyes and the most amazing lips I've seen. They're quality, with incredible arms including a
chest that stands out during this sweater. We're
standing in the front of each other dealing with our everyday life, what we'd like for future years, what we're in search of on another person. He starts telling
me that he has been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I really don't know. Everything happens for good reason right.
But tell me, make use of reject me, would you Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at this time?' he explained as I am far better him and kiss him.

‘When don't ask, just do it.' I reply.

‘I prefer how you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my your back heel within his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do that suits you in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone that knows what they want. Someone that won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when trying new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when trying new stuff, especially with regards to making a new challenge in the bed room ', I intimate ‘And I enjoy females who are direct, who cut through the chase, like you merely did. For being
honest, which is a huge turn on.'
נערת ליווי בבת ים
8 تیر 98 07:41
Sexy2call Quick search and obtain the newest results Locate a massage escort girl, discrete apartment
or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?
Discrete apartments? Complete a quick search by region
fernando martinez gomez tejedor
7 تیر 98 11:38
It is appropriate time to make some plans for the futue
and it's time to be happy. I've rad tis publish aand if I could I wish to recommend you some interesting issues or suggestions.
Perhaps you could write subsequent articles relatging to
this article. I wish to read even mofe things approximately it!
שירותי ליווי ברמת גן
6 تیر 98 19:06
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. He's
handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for
his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. They are nice, with incredible
arms and also a chest that is unique with this sweater.
We're standing in-front of each other dealing with us, what we would like money, what we're
seeking on another person. He starts telling me
that bigger been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I would not know. Everything happens for good reason right.
But identify, make use of reject me, could you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I am more detailed him and kiss him.

‘Next time don't ask, do it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my your back heel within his leg, massaging it slowly. ‘What can you enjoy in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion what we want. Someone that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not afraid when you try new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when attemping new things, especially in relation to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I enjoy women that are direct, who cut through the chase, like you recently did. Being
honest, that's a huge turn on.
נערות ליווי בתל אביב
5 تیر 98 11:31
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes
and the most amazing lips I've seen. They're well-built, with incredible arms and a chest that stands out during this sweater.
We're standing in the front of one another speaking about our
way of life, what we want for the future, what we're searching for on another person. He starts saying that he has been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for grounds right.

But analyze, can you reject me, could you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you at this time?' he explained as I purchase far better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, simply do it.' I reply.

‘I prefer the method that you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my heel bone within his leg, massaging it slowly. ‘What do that suits you in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what they have to want. A person that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not scared when attemping interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt something mroe challenging, especially on the subject of making something totally new in the sack ', I intimate ‘And I love females who are direct, who cut with the chase, like you may did. To generally be
honest, this is a huge turn on.'
http://bahriane.strikingly.com/
3 تیر 98 03:04

Very well voiced certainly! !
cuanto cuesta cialis yaho tadalafil generic no prescription cialis cheap cialis en mexico precio usa cialis online cialis herbs cialis 5mg billiger prices on cialis 10 mg cialis sans ordonnance buy online cialis 5mg
Buy cialis
2 تیر 98 11:09

Wonderful posts, Appreciate it.
side effects of cialis cialis en 24 hora cialis daily dose generic try it no rx cialis cialis 10mg prix pharmaci tadalafil 5mg cialis tablets cialis generico online cialis 5 effetti collaterali does cialis cause gout
http://tidisco.strikingly.com/
1 تیر 98 20:30

This is nicely put! .
low dose cialis blood pressure only now cialis 20 mg canadian discount cialis cialis daily new zealand acquistare cialis internet cialis side effects 200 cialis coupon order cialis from india cialis 20 mg cialis cipla best buy
the best cbd oil to buy
1 تیر 98 16:21
What's up, its fastidious post regarding media print, we all know media is a great source of facts.
http://ulucro.strikingly.com/
1 تیر 98 03:34

Wonderful knowledge. Thank you!
cialis generic availability preis cialis 20mg schweiz cialis prices cialis canadian drugs cialis kaufen bankberweisung we recommend cialis info cialis 20mg legalidad de comprar cialis cialis cuantos mg hay if a woman takes a mans cialis
Generic cialis
31 خرداد 98 11:33

Thank you, Plenty of info!

cialis 20 mg cut in half wow look it cialis mexico compare prices cialis uk generic cialis 20mg uk generic cialis 20mg tablets order a sample of cialis prices on cialis 10 mg cialis tablets for sale are there generic cialis cialis prezzo di mercato
kartal escort
31 خرداد 98 07:40
I every time spent my half an hour to read this web site's articles or
reviews all the time along with a mug of coffee.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها

نه برف آمد نه ثریا...!..........19 بهمن 89

زنی که تسلیم عجز خود می‌شود..........19 بهمن 89

شکاف بین نسل ها..........19 بهمن 89

من یك ترنسم!..........19 بهمن 89

گزارش نشست نقد و بررسی فیلم "سیزده پنجاه و نه"..........19 بهمن 89

گزارش نشست نقد و بررسی فیلم "برف روی شیروانی داغ"..........19 بهمن 89

گزارش نشست نقد و بررسی فیلم "آقا یوسف"..........19 بهمن 89

استقبال بی نظیر از فیلم رامبد جوان "ورود آقایان ممنوع"..........19 بهمن 89

گزارش جلسه نقد و بررسی فیلم "آینه های روبرو" ساخته نگار آذربایجانی..........19 بهمن 89

گزارش نشست نقد و بررسی فیلم "آفریقا" ساخته هومن سیدی..........19 بهمن 89

یازده فیلم بخش مسابقه سینمای ایران معرفی شدند.............4 بهمن 89

آیا می توانیم از پولاد، قیصر بسازیم..........8 دی 89

"تنها دوبار زندگی می‌کنیم" 10 دی وارد بازار می‌شود.............8 دی 89

مستندی از فیلم "رئیس" کیمیایی؛ "حکم رئیس" بزودی در شبکه نمایش خانگی ..........8 دی 89

تدوین ساندویچ سرد توسط مستانه مهاجر آغاز شد..........8 دی 89

نگاهی به فیلم «عصر جمعه» ساخته مونا زندی حقیقی..........8 دی 89

"قصه پریا" جیرانی با مهناز افشار . مصطفی زمانی و باران کوثری در جشنواره فجر ..........8 دی 89

نگاهی به فیلم "دیگری"..........8 دی 89

نگاهی به فیلم "آناهیتا"..........8 دی 89

عباس کیارستمی و مسعود کیمیایی هم امضا کردند!..........17 مهر 89

برای حفظ سینمای ارزش‌مدار ایران و جامعه اصناف سینمایی در کنار مدیر عامل منتخب خود ایستاه‌ایم..........17 مهر 89

شهاب حسینی از دنیای بازیگری خداحافظی می‌کند!..........17 مهر 89

نورمن ویزدم درگذشت.............17 مهر 89

كم‌كم داریم یاد می‌گیریم كه بدون حمایت دولت زندگی كنیم..........27 شهریور 89

برگزیدگان چهاردهمین جشن خانه سینما ..........27 شهریور 89

افسردگی مشکل اصلی اکبر عبدی است...!..........27 شهریور 89

"باد در علفزار می پیچد" در 9 سالن سینما اکران شد..........27 شهریور 89

فیلمی برای تمامی نسلها ..........27 شهریور 89

به بهانه برگزاری جشن چهاردهم؛ مروری بر دوازده دوره جشن خانه سینما..........27 شهریور 89

نگاهی به فیلم آخرین جن گیری..........22 شهریور 89

همه پستها